
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 3/4 in. A/O Fin.e KS-DC SPR 020881A Scotch-Brite™ KS Clean and Fin.ish Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-28136
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ KS Clean and Finish Disc is suitable for surface preparation as well as satin finishing, blending and polishing. It does these jobs without damaging the base material and can produce a more uniform finish, making it ideal for medium-pressure surface conditioning.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Designed for light to medium-duty cleaning and surface preparation
- Dense, thick web performs more aggressively than similar but more flexible products, with a tighter scratch and more uniform results
- Flexible, nonwoven web construction conforms to contours and resists loading for long life and consistent finishes
Tech Specs
Back To Top| Product Key | KS-DC |
|---|---|
| Product Number | KS-DC |
| Center Hole Metric | 19.05 mm |
| Product Form | Disc |
| Color | Brown |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Color Family | Brown |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Backing Material | Non-woven |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.75 in |
| Grade | Fine |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |