
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH A/O Very Fin.e PR-DC Scotch-Brite™ Production Clean and Fin.ish Disc
- Item Code: 048011-28172
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Production Clean and Finish Disc delivers high cut, long life, a fine finish, and is effective for conditioning aluminum, stainless steel, plastics, wood, and fiberglass. The disc is designed for fine finishing, paint prepping, and scratch blending, and conforms well to irregular surfaces for a clean, consistent finish without undercutting or damaging the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Available in very fine grade aluminum oxide for moderate cleaning and surface finishing
- Reinforced fiber construction make this disc more durable than our standard Scotch-Brite™ Clean and Finish Disc
- High cut-rate provides fine finishing, blending, polishing, paint prepping, and scuffing on a wide variety of surfaces
- Provides proper finish for scuffing primer, metal, and solid surfaces
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- Non-woven, open-web construction runs cool and resists loading to provide a consistent level of abrasive conditioning over the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Product Key | PR-DC |
|---|---|
| Product Number | PR-DC |
| For Use On | All Metals |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color | Maroon |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Color Family | Red |
| Form Type | Disc |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Grade | Very Fine |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Non-woven |