
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH A-Very Fin.e Scotch-Brite™ Hookit™ Production Clean and Fin.ish Disc, 40 ea/Case
- Item Code: 048011-29292
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Hookit™ Production Clean and Finish Disc delivers high cut, long life, a fine finish, and is effective for conditioning aluminum, stainless steel, plastics, wood, and fiberglass. The disc is designed for fine finishing, paint prepping, and scratch blending, and conforms well to irregular surfaces for a clean, consistent finish without undercutting or damaging the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 40
Features
Back To Top- High cut-rate provides fine finishing, blending, polishing, paint prepping, and scuffing on a wide variety of surfaces
- 3M™ Hookit™ quick change attachment and removal system provides fast disc change-out for multi-step finishing processes
- Provides proper finish for scuffing primer, metal, and solid surfaces
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- Load and heat resistance allows for prolonged operation and consistent cutting action throughout the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color Family | Red |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Very Fine |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| For Use On | All Metals |
| Form Type | Disc |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |