
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 24 Inch A FIN, Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Belt, 20 per case
- Item Code: 048011-30007
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our durable Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Belt was built to last, resisting both wear and sharp edges when used for cleaning, blending, deburring and finishing on a variety of metals.
Tech Specs
Back To Top| Color | Green/Blue |
|---|---|
| Equipment - Machines | File Belt Sanders |
| Front Color | Green |
| Form Type | Scrim |
| Length (Metric) | 609.6 mm |
| Max Speed | 6500 |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 1/2 in |
| Max RPM | 6500 |
| Substrates | All Metals |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Length | 24 Inch |
| Dimension 2 | 24 in |
| Grade | FIN |
| Converted Form | File Belt |
| Product Form | Belt |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 1/2 in x 24 in |
| Width | 0.5 Inch |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Back Color | Blue |
| Position | Good |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Substrate Category | Metal |