
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x NH S-ULF Scotch-Brite™ Hookit™ Clean and Fin.ish Disc, 20 ea/Case
- Item Code: 048011-30186
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Hookit™ Clean and Finish Disc is a durable finishing disc that gives you effective light to moderate cleaning, scratch blending, deburring, and creating satin finishes on aluminum, stainless steel, and other metals, and is also suitable for use on plastics, wood and fiberglass.
ORDER IN MULTIPLES of 20
Features
Back To Top- S Ultra fine grade is effective for light to moderate cleaning, satin finishing, scratch blending and deburring
- Conformability to access hard-to-reach and contoured areas
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- 3M™ Hookit™ quick-change system provides fast and easy disc attachment and removal
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
|---|---|
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Ultra Fine |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color Family | Gray |
| Brand | 3M |
| Color | Gray |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Preparation |