
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH A-Very Fin.e SPR 020008A Scotch-Brite™ Multi-Flex Abrasive Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 048011-32699
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Multi-Flex Abrasive Disc works quickly and economically for sealer sanding, denibbing, defuzzing, highlighting and topcoat finishing applications.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Faster, easier scuffing action – but not coarser
- Use for woodworking, metalworking, synthetic fabrication and maintenance operations
- Very flexible and conformable for cleaning or fine finishing
Tech Specs
Back To Top| Product Key | MX-DC |
|---|---|
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Purple |
| Color | Purple |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Brand | 3M |
| Grade | Very Fine |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Non-woven |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |