
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch, Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush Replacement Disc T-C 120 Refill, 40 discs per pack 2 packs per case
- Item Code: 048011-33056
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush Replacement Discs can be used to refill or expand the width of our Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush (adapter sold separately). The molded, flexible bristles are filled with proprietary 3M™ Ceramic Abrasive Grain to provide a high quality finish with minimal pressure. Use the brush to effectively clean, finish, polish and deburr irregular surfaces.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Cleaning;Dimensioning/Descaling;Finishing/Polishing |
|---|---|
| Mineral Type | Ceramic |
| Grade | 120 |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 2 in |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Color | White |
| Diameter | 6 Inch |
| Max RPM | 6000 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Product Form | Disc |
| Substrate Category | Metal |
| Converted Form | Bristle Disc |
| Form Type | Radial Bristle |
| Substrates | All Metals |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Health and Safety | Eye Protection;Hand Protection;Hearing Protection;Respiratory Protection |
| Model Number | BB-ZB |
| Dimension 2 | 2 in |
| Width | 1 Inch |