
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7-5/8 Inch x 1 Inch x 1 -1/4 Inch 120 Grade T-C with Flange, Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, 2 per case
- Item Code: 048011-33130
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, using our proprietary ceramic abrasive grain blended with aluminum oxide and molded, flexible bristles, provides more surface contact than wire brushes and maintains abrasive property throughout the life of the brush. Our brush removes paint, stains, adhesives, weld burns, rust, heavy oxides, and surface contaminants.
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 7.62 Inch |
|---|---|
| Dimension 1 | 7 5/8 in |
| Size Description | 7 5/8 in x 1 in x 1 1/4 in |
| Dimension 2 | 1 in |
| Health and Safety | Eye Protection;Hand Protection;Hearing Protection;Respiratory Protection |
| Max RPM | 6000 |
| Product Form | Brush |
| Substrate Category | Metal |
| Center Hole Diameter (Metric) | 31.75 |
| Dimension 3 | 1 1/4 in |
| Substrates | All Metals |
| Width | 1 Inch |
| Form Type | Radial Bristle |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Center Hole Diameter | 1.25 |
| Color | White |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Model Number | BB-ZB |
| Grade | 120 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Cleaning;Dimensioning/Descaling;Finishing/Polishing |
| Brand | 3M |
| Diameter (Metric) | 193.548 mm |
| Mineral Type | Ceramic |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Converted Form | Bristle Brush |