
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1in 8S MED, Scotch-Brite™ SF Finishing and Deburring Wheel, 3 per case
- Item Code: 048011-33185
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Designed for finishing applications. Medium density,fast cutting, smooth running, less fatigue for operator. Convolute. Mineral coating technology allows SF to contain more mineral.
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Convolute/Deburring |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Dimension 3 | 1 in |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Color | Gray |
| Dimension 1 | 6 in |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Product Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1 in |
| Grade | MED |
| Converted Form | Wheel |
| Series | Scotch-Brite⢠|
| Density | 8 |
| Diameter | 6 Inch |
| Max RPM | 6000 |
| Mineral Type | Silicon Carbide |