
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 7/16 Inch x 1 Inch 120 Grade with Adapter, Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, 5 per case
- Item Code: 048011-33212
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, using our proprietary ceramic abrasive grain blended with aluminum oxide and molded, flexible bristles, provides more surface contact than wire brushes and maintains abrasive property throughout the life of the brush. Our brush removes paint, stains, adhesives, weld burns, rust, heavy oxides, and surface contaminants.
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 7/16 in |
|---|---|
| Color | White |
| Health and Safety | Eye Protection;Hand Protection;Hearing Protection;Respiratory Protection |
| Product Form | Brush |
| Width (Metric) | 10.922 mm |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Diameter | 6 Inch |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Max RPM | 6000 |
| Model Number | BB-ZB |
| Substrate Category | Metal |
| Grade | 120 |
| Dimension 1 | 6 in |
| Dimension 3 | 1 in |
| Form Type | Radial Bristle |
| Substrates | All Metals |
| Converted Form | Bristle Brush |
| Width | 0.43 Inch |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Cleaning;Dimensioning/Descaling;Finishing/Polishing |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Mineral Type | Ceramic |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 6 in x 7/16 in x 1 in |