
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 7/16 Inch x 1 Inch 80 Grade with Adapter, Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, 5 per case
- Item Code: 048011-33215
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, using our proprietary ceramic abrasive grain blended with aluminum oxide and molded, flexible bristles, provides more surface contact than wire brushes and maintains abrasive property throughout the life of the brush. Our brush removes paint, stains, adhesives, weld burns, rust, heavy oxides, and surface contaminants.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Cleaning;Dimensioning/Descaling;Finishing/Polishing |
|---|---|
| Model Number | BB-ZB |
| Color | Yellow |
| Dimension 3 | 1 in |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Health and Safety | Eye Protection;Hand Protection;Hearing Protection;Respiratory Protection |
| Product Form | Brush |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Converted Form | Bristle Brush |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 6 in x 7/16 in x 1 in |
| Diameter | 6 Inch |
| Max RPM | 6000 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Substrate Category | Metal |
| Width (Metric) | 10.922 mm |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Mineral Type | Ceramic |
| Width | 0.43 Inch |
| Dimension 1 | 6 in |
| Grade | 80 |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Dimension 2 | 7/16 in |
| Form Type | Radial Bristle |
| Substrates | All Metals |