
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-5/8 Inch x 10 Inch, Scotch-Brite™ Aircraft Cleaning Pad, 100 pads per case
- Item Code: 048011-33273
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Aircraft Cleaning Pad is a lofty textured non-woven web manufactured with a unique non-abrasive polymer. The non-abrasive coating increases the wet friction, enabling the pad to clean more efficiently than nonwoven pads, urethane foam and cellulose sponges.
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 4 5/8 in |
|---|---|
| Dimension 2 | 10 in |
| Length | 10 Inch |
| Length (Metric) | 254 mm |
| Size Description | 4 5/8 in x 10 in |
| Width | 4.62 Inch |
| Width (Metric) | 117.348 mm |
| Color | White |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Converted Form | Hand Pad |
| Brand | 3M |
| Substrates | All Metals |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Product Form | Hand Pad |
| Substrate Category | Metal |