
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 12 Inch, Scotch-Brite™ Aircraft Cleaning Pad, 50 pads per case
- Item Code: 048011-33274
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Aircraft Cleaning Pad is a lofty textured non-woven web manufactured with a unique non-abrasive polymer. The non-abrasive coating increases the wet friction, enabling the pad to clean more efficiently than nonwoven pads, urethane foam and cellulose sponges.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal |
|---|---|
| Size Description | 6 in x 12 in |
| Dimension 2 | 12 in |
| Length | 12 Inch |
| Product Form | Hand Pad |
| Product Category | Abrasives |
| Dimension 1 | 6 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Color | White |
| Length (Metric) | 304.8 mm |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Converted Form | Hand Pad |
| Substrates | All Metals |
| Width | 6 Inch |