
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH A300 Grit 337DC 3M™ Trizact™ Stikit™ Cloth Disc
- Item Code: 048011-33803
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Stikit™ Cloth Disc 337DC provides fast scratch removal on automotive metal components and leaves a superior finish. Premium aluminum oxide macroreplicated grain on an X-weight backing combine to contribute to long product life.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Macroreplicated "bricks and channels" abrasive structure reduces loading
- Provides fast scratch removal on automotive white metal
- Controlled abrasive breakdown delivers consistent, predictable finish
- Generates minimal heat, suitable for multiple substrates
- 3M™ Stikit™ attachment system makes swapping discs quick and easy
Tech Specs
Back To Top| Max OPM | 12000 none |
|---|---|
| Product Key | 337DC |
| Attachment Type | PSA |
| Micron Grade | A300 |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 337DC |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Maximum Speed | 10000 rpm |