
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 mm x 55 m 4.7 mil, 3M General Purpose Masking Tape 203 Beige, 24 per case Bulk
- Item Code: 048011-58037
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M General Purpose Masking Tape 203 is a pressure-sensitive tape designed with a natural rubber adhesive and a heavy, thick crepe paper backing. This design allows for good paint lines and instant adhesion, making our General Purpose Masking Tape 203 an excellent solution for many applications.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Natural rubber adhesive for good, instant adhesion helps resist lifting or curling
- Crepe paper backing conforms to irregular surfaces and around corners
- Designed for good paint hold-out that resists bleedthrough for optimal results
- Tape unwinds and tears off the roll easily, yet resists slivering when removed
Tech Specs
Back To Top| Product Family | 3M™ General Purpose Masking Tape 203 |
|---|---|
| Size Description | 36 mm x 55 m 4.7 mil |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Thickness (Metric) | 0.12 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Thickness Unit | mil |
| Brand | 3M |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 385 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 29 (31) |
| Color | Tan |
| Elongation | 9 Percent |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Dimension 1 | 36.0000 MM |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Thickness | 4.7 |
| Width (Metric) | 36 mm |
| Series | 3M™ |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Width | 1.41 Inch |