
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH A/O Medium CP-HA Scotch-Brite™ Hookit™ Cut and Polish Disc, 40 ea/Case
- Item Code: 048011-60230
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Hookit™ Cut and Polish Disc produces a fine, polished finish on a variety of metals. Combining aluminum oxide mineral with open web, it cuts aggressively while leaving a soft finish, making it a good match for blending and finishing applications.
ORDER IN MULTIPLES of 40
Features
Back To Top- Aluminum oxide mineral cuts aggressively while leaving a fine finish
- Open web resists loading, prolonging abrasive service life
- Ideal for blending and finishing
- May be used with random orbital sander or disc sander
- Hook and Loop attachment makes for easy change out of discs
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Beige |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Tan |
| Grade | Medium |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Non-woven |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |