
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 9S FIN, Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, 3 per case
- Item Code: 048011-60306
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, the hardest, longest-lasting wheel in the EXL line, is engineered with superior durability and edge retention for tackling tough burrs and sharp edges on all types of metals, composites and glass. Using new technology that retains conformability, we designed a wheel that offers a high cut rate and smooth running over the life of the wheel.
Features
Back To Top- Longest lasting wheel in the EXL line offers high cut rate and smooth running for demanding deburring, polishing and finishing
- Works on all metals, composites and glass while delivering superior finish and consistency
- Exposed mineral produces less smearing, reducing time spent cleaning and prepping surfaces
- Minimizes heat build up to lessen impact on heat-sensitive materials
- New technology maintains wheel conformability, offers superior edge retention and resists "chunking"
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
|---|---|
| Grade | FIN |
| Equipment - Machines | Backstand;Inline Sanders |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Dimension 1 | 6 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Density | 9 |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Product Form | Wheel |
| Diameter | 6 Inch |
| Dimension 2 | 1 in |
| Dimension 3 | 1 in |
| Max RPM | 6000 |
| Primary Application | Metalworking |
| Converted Form | Wheel |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Color | Gray |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Width (Metric) | 25.4 mm |