
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 10S FIN, Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, 3 per case
- Item Code: 048011-60310
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, the hardest, longest-lasting wheel in the EXL line, is engineered with superior durability and edge retention for tackling tough burrs and sharp edges on all types of metals, composites and glass. Using new technology that retains conformability, we designed a wheel that offers a high cut rate and smooth running over the life of the wheel.
Tech Specs
Back To Top| Density | 10 |
|---|---|
| Converted Form | Wheel |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Primary Application | Deburring & Surface Conditioning;Other Door Assembly Applications |
| Product Form | Wheel |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Equipment - Machines | Backstand;Inline Sanders |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Dimension 3 | 1 in |
| Grade | FIN |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Diameter | 6 Inch |
| Max RPM | 6000 |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Color | Gray |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Dimension 2 | 1 in |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |