
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. GB-DM HDA Coarse TSM Scotch-Brite™ Roloc™ Light Grinding and Blending Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 048011-60374
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Light Grinding and Blending Discs feature a ceramic abrasive grain blend to achieve a high cut-rate for optimal weld grinding and blending in mild-steel applications. In these instances, Light Grinding and Blending discs are designed to effectively blend and refine a grade 36 scratch or finer.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- EASY ONE STEP: Blends and preps for paint at the same time in a single, efficient step
- HIGH PERFORMANCE: High cut rate and blending ability enhances productivity
- LONG LASTING: Stronger disc backing provides high edge durability for an extended disc life
- FAST DISC REPLACEMENT: 3M™ Roloc™ attachment system provides quick and secure disc change out
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Grinding, Refining, Deburring
Tech Specs
Back To Top| Product Number | GB-DM |
|---|---|
| Attachment Type | TSM |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Color | Pink |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Substrate | All Metal |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Grade | Heavy Duty Coarse |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Color Family | Red |