
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1/2 Inch x 1 Inch 9S FIN, Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, 4 per case
- Item Code: 048011-60442
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, the hardest, longest-lasting wheel in the EXL line, is engineered with superior durability and edge retention for tackling tough burrs and sharp edges on all types of metals, composites and glass. Using new technology that retains conformability, we designed a wheel that offers a high cut rate and smooth running over the life of the wheel.
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 6 in |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Size Description | 6 in x 1/2 in x 1 in |
| Color | Gray |
| Diameter | 6 Inch |
| Max RPM | 6000 |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Width | 0.5 Inch |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Dimension 3 | 1 in |
| Grade | FIN |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Converted Form | Wheel |
| Equipment - Machines | Backstand;Inline Sanders |
| Position | Best |
| Primary Application | Deburring & Surface Conditioning;Other Door Assembly Applications |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Density | 9 |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Product Form | Wheel |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |