
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH A160 Grit X-weight 337DC 3M™ Trizact™ Hookit™ Cloth Disc
- Item Code: 048011-60471
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Cloth Disc 337DC provides fast scratch removal on automotive metal components and leaves a superior finish. Premium aluminum oxide macroreplicated grain on an X-weight backing combine to contribute to long product life and consistent performance for greater productivity.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Microreplicated "bricks and channels" abrasive structure reduces loading
- Provides fast scratch removal on automotive white metal and other applications
- Controlled abrasive breakdown delivers consistent, predictable finish
- Generates minimal heat, suitable for multiple substrates
- 3M™ Hookit attachment backing makes swapping discs quick and easy
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Product Number | 337DC |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Micron Grade | A160 |
| Product Form | Disc |
| Backing Weight | X Weight |
| Brand | 3M |
| Max OPM | 12000 none |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Backing Material | Cloth |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |