
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 36 Yard, 3M Polyurethane Protective Tape 8658DL Flame Retardant Transparent, 2 rolls per case
- Item Code: 048011-63693
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A flame retardant seam sealing tape for wet area corrosion prevention, primarily used in the aircraft lavatory and galley areas. These products establish an excellent barrier to fluids and the tape is resistant to abrasion, erosion, scratching, punctures, and impact.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Dual liner helps improve installation process by acting as an installation aid during maintenance intervals and monument installation
- Thermoplastic polyurethane elastomer is abrasion, scratch, erosion, corrosion, tear and puncture resistant
- Excellent barrier to fluids - making it an ideal choice for seam sealing in floor panels, lavatory and galley applications
- Conformable tape is easy to apply and conforms over curved and uneven surfaces
Tech Specs
Back To Top| Total Thickness | 9 |
|---|---|
| Series | 3M |
| Width | 4 Inch |
| Backing Thickness | 6 |
| Flame Retardant | Yes |
| Length | 36 Linear Yard |
| Adhesive Type | Rubber-based |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Length (Metric) | 32.918 m |
| Brand | 3M |
| Color | Transparent |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Capabilities | Aircraft Maintenance & Production Efficiency;Aviation Safety Enhancement |
| Product Form | Roll |
| Size Description | 4 in x 36 yd |