
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH A-Medium TSM Scotch-Brite™ Roloc™ HS Blend and Fin.ish Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 048011-64220
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Roloc™ HS Blend and Finish Disc aggressively tackles weld burns and refinement, light deburring and rust removal – leaving a consistent satin finish on the workpiece. The result is a beautifully blended, burr-free, paint friendly finish. The Roloc quick-change attachment button provides secure attachment and easy disc changes for greater efficiency in the workshop.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Flexible and conformable for weld burn removal, light deburring, blending, satin finishing and rust removal while leaving a consistent finish
- Aluminum Oxide mineral in medium grade coarseness works efficiently on weld burns, small burrs, and rust
- Springy fibers conform to irregular surfaces with uniform results
- Load resistant open web construction provides extended use
- Superior durability and cut make the disc long-lasting
- Secure threaded attachment makes disc changes fast and easy
Tech Specs
Back To Top| Product Key | BF-DM |
|---|---|
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Attachment Type | TSM |
| Brand | 3M |
| Grade | Medium |