
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 3/8 Inch x 2 PLY x 8-32 High Strength A MED, Scotch-Brite™ Cross Buff, 25 per inner 100 per case
- Item Code: 048011-64299
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cross Buff polishes, cleans, satin finishes, denibs and defuzzes the interior diameters of metal components, such as lifter bores, valve bodies, valve spools, and tubing. Conformability of the nylon web makes this abrasive useful for removing surface oxidation, rust and corrosion on dies and molds prior to coating and polishing.
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Eyelet |
|---|---|
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Model Number | BF-XB |
| Size Description | 1 in x 3/8 in |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Width | 0.37 Inch |
| Dimension 2 | 3/8 in |
| Eyelet | 8-32 |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Cross Buff |
| Substrates | All Metals |
| Application Category | Blending/Deburring;Cleaning;Finishing/Polishing |
| Dimension 1 | 1 in |
| Ply | 2 |
| Diameter (Metric) | 25.4 mm |
| Grade | MED |
| Primary Application | Metalworking |
| Diameter | 1 Inch |
| Product Form | Cross Buff |
| Width (Metric) | 9.398 mm |
| Color | Purple |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |