
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 36 Inch x 3 Inch 5A MED, Scotch-Brite™ Flat Part Deburring Wheel, 1 per case
- Item Code: 048011-64393
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
For flat part deburring applications. Constructed of discs bonded to a steel core. Medium hardness 5 density. Abrasive mineral: medium grade aluminum oxide.
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 36 in |
|---|---|
| Size Description | 6 in x 36 in x 3 in |
| Width (Metric) | 914.4 mm |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Density | 5 |
| Density Rating | Medium |
| Grade | MED |
| Max RPM | 4000 |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Dimension 1 | 6 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Color | Tan |
| Diameter | 6 Inch |
| Brand | 3M |
| Dimension 3 | 3 in |
| Product Form | Brush |
| Converted Form | Brush |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite⢠|
| Width | 36 Inch |