
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 Inch x 1 Inch x 5 Inch 11S FIN, Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, 1 per case
- Item Code: 048011-64395
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL-XP Deburring Wheel, the hardest, longest-lasting wheel in the EXL line, is engineered with superior durability and edge retention for tackling tough burrs and sharp edges on all types of metals, composites and glass. Using new technology that retains conformability, we designed a wheel that offers a high cut rate and smooth running over the life of the wheel.
Tech Specs
Back To Top| Density | 11 |
|---|---|
| Center Hole Diameter (Metric) | 127 |
| Max RPM | 4500 |
| Size Description | 10 in x 1 in x 5 in |
| Diameter (Metric) | 254 mm |
| Grade | FIN |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 10 in |
| Width | 1 Inch |
| Dimension 2 | 1 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Primary Application | Metalworking |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Color | Gray |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Center Hole Diameter | 5 |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 3 | 5 in |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Diameter | 10 Inch |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Product Form | Wheel |