
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH SiC Medium MB-DC Scotch-Brite™ Metal Blending Disc, 100ea/Case
- Item Code: 048011-64419
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Metal Blending Disc is specifically designed with heat-resistance and finishing properties that support blending and finishing on stainless steel, and doubles up as a good general cleaning disc. Choose this disc to blend surface scratches on many metals, wood and synthetic surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Great flexibility and conformability for weld burn removal, blending, and satin finishing while leaving a consistent finish
- Nylon web won’t melt on hot welds, allowing blending without waiting
- Silicon carbide mineral in medium grade coarseness works efficiently on weld burns
- Springy fibers conform to irregular surfaces with uniform results
- Load resistant open web construction provides extended use
- Center hole disc fits quarter inch tool
Tech Specs
Back To Top| Product Number | MB-DC |
|---|---|
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Grade | Medium |
| Product Form | Disc |
| Color | Gray |
| Color Family | Gray |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Non-woven |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Brand | 3M |