
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 3/8 Inch x 2 PLY x 8-32 High Strength A VFN, Scotch-Brite™ Cross Buff, 25 per inner 100 per case
- Item Code: 048011-64446
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cross Buff polishes, cleans, satin finishes, denibs and defuzzes the interior diameters of metal components, such as lifter bores, valve bodies, valve spools, and tubing. Conformability of the nylon web makes this abrasive useful for removing surface oxidation, rust and corrosion on dies and molds prior to coating and polishing.
Tech Specs
Back To Top| Model Number | HS-XB |
|---|---|
| Ply | 2 |
| Dimension 2 | 3/8 in |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Grade | VFN |
| Attachment Type | Eyelet |
| Diameter (Metric) | 25.4 mm |
| Application Category | Blending/Deburring;Cleaning;Finishing/Polishing |
| Color | Maroon |
| Dimension 1 | 1 in |
| Product Form | Cross Buff |
| Diameter | 1 Inch |
| Max RPM | 20000 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 1 in x 3/8 in |
| Width (Metric) | 9.398 mm |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Eyelet | 8-32 |
| Converted Form | Cross Buff |
| Width | 0.37 Inch |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrates | All Metals |