
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 18 Inch A FIN, Scotch-Brite™ Durable Flex Belt, 20 per case
- Item Code: 048011-64467
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Durable Flex Belt is engineered to perform tough detail work such as deburring, blending, and finishing, on a variety of metals. The reinforced, low-stretch backing and superior edge durability aid in supplying an aggressive cutting ability.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
|---|---|
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Size Description | 1/2 in x 18 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Back Color | Purple |
| Equipment - Machines | Backstand;File Belt Sanders;Inline Sanders |
| Model Number | DF-BL |
| Substrate Category | Metal |
| Color | Green |
| Front Color | Green |
| Grade | FIN |
| Max Speed | 6500 |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 1/2 in |
| Dimension 2 | 18 in |
| Product Form | Belt |
| Width | 0.5 Inch |
| Converted Form | File Belt |
| Max RPM | 6500 |
| Substrates | All Metals |
| Length (Metric) | 457.2 mm |
| Form Type | Low Stretch |
| Length | 18 Inch |
| Width (Metric) | 12.7 mm |