
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11-1/4 in. x NH A-Very Fin.e Scotch-Brite™ Hookit™ Production Clean and Fin.ish Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-64510
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Hookit™ Production Clean and Finish Disc delivers high cut, long life, a fine finish, and is effective for conditioning aluminum, stainless steel, plastics, wood, and fiberglass. The disc is designed for fine finishing, paint prepping, and scratch blending, and conforms well to irregular surfaces for a clean, consistent finish without undercutting or damaging the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- High cut-rate provides fine finishing, blending, polishing, paint prepping, and scuffing on a wide variety of surfaces
- 3M™ Hookit™ quick change attachment and removal system provides fast disc change-out for multi-step finishing processes
- Provides proper finish for scuffing primer, metal, and solid surfaces
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- Load and heat resistance allows for prolonged operation and consistent cutting action throughout the life of the disc
Tech Specs
Back To Top| Product Key | PR-HA |
|---|---|
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Random Orbital Sanders |
| Maximum Speed | 2800 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 11.25 in |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Maroon |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Non-woven |
| Overall Diameter Metric | 285.75 mm |
| Grade | Very Fine |
| Color Family | Red |