
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11-1/4 in. x NH S-ULF Scotch-Brite™ Hookit™ Clean and Fin.ish Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-64511
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Hookit™ Clean and Finish Disc is a durable finishing disc that gives you effective light to moderate cleaning, scratch blending, deburring, and creating satin finishes on aluminum, stainless steel, and other metals, and is also suitable for use on plastics, wood and fiberglass.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- S Ultra fine grade is effective for light to moderate cleaning, satin finishing, scratch blending and deburring
- Conformability to access hard-to-reach and contoured areas
- Non-woven 3D structure provides long life and consistent finishes
- 3M™ Hookit™ quick-change system provides fast and easy disc attachment and removal
Tech Specs
Back To Top| Product Key | CF-HA |
|---|---|
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Non-woven |
| Maximum Speed | 2800 rpm |
| Color Family | Gray |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Decimal | 11.25 in |
| Overall Diameter Metric | 285.75 mm |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Grade | Ultra Fine |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Brand | 3M |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Random Orbital Sanders |
| Color | Gray |