
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. AA-DR SPR 23547 R200P Die TR Brown 3M™ Roloc™ Aerospace Adhesive Removal Disc, 200 ea/Case
- Item Code: 048011-64869
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Roloc™ Aerospace Adhesive Removal Disc is a non-abrasive treated cloth disc used for light cleaning and removal of aerospace adhesives. The threaded Roloc™ attachment system secures the disc to the holder swiftly and securely.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- Non-abrasive disc removes adhesives and adhesive residue
- 3M™ Roloc™ TR attachment makes attachment to power tool swift and secure
- Removes adhesive residue without damaging work surfaces
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | No Mineral |
|---|---|
| Color Family | Brown |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| 3M Brand | Roloc™ |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Color | Brown |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | TR |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |