
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ 7447 PRO Hand Pad, 20 pads per box, 3 boxes per case
- Item Code: 048011-64926
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ 7447 PRO Hand Pad combines flexibility with effective cutting action and precise hand control to help you accomplish tough cleaning jobs or produce fine finishing results, use after use. The tightly graded abrasive particles in this new pad provide a consistent, uniform scratch throughout life of the hand pad.
Tech Specs
Back To Top| Mineral Type | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Grade | VFN |
| Length | 9 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Converted Form | Hand Pad |
| Dimension 2 | 9 in |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Model Number | HP-HP |
| Product Form | Hand Pad |