
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ 7448 PRO Hand Pad, 20 pads per box, 3 boxes per case
- Item Code: 048011-64935
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed Scotch-Brite™ 7448 PRO Hand Pad to combine durability for long life, flexibility for reaching tight areas, and to be used in place of steel wool for conditioning metal surfaces and paint prep in less time than conventional non-woven abrasive products. The tightly graded abrasive particles in our new pad provide a consistent, uniform scratch throughout life of the hand pad.
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 9 in |
|---|---|
| Model Number | HP-HP |
| Product Form | Hand Pad |
| Dimension 1 | 6 in |
| Color | Maroon |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Converted Form | Hand Pad |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Grade | ULF |
| Length | 9 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 6 in x 9 in |