
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH A/O Very Fin.e 7447 PO-DC Scotch-Brite™ 7447 PRO Disc, 100ea/Case
- Item Code: 048011-64960
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ 7447 PRO Disc combines flexible fibers with outstanding cut to help you accomplish tough cleaning jobs or produce fine finishing results, use after use. It is a superior alternative to steel wool, wire brushes, sandpaper, and other non-woven products for cleaning or finishing tasks.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- This versatile disc is used for cleaning, scuffing, finishing, and light paint removal on a variety of metals and plastics
- Very fine grade aluminum oxide abrasive cleans and finishes efficiently
- Nylon disc resists tearing and loading and will never rust, providing a long, useful life
- Flexible open web fibers conform to contoured surfaces
- Can be used wet or dry and rinsed for repeated use
Tech Specs
Back To Top| Application | Blending, Cleaning, Coating Removal, Corrosion Removal, Defuzzing of Wood, Finishing, Machine Scuffing, Refining, Surface Conditioning, Surface Finishing, Surface Preparation |
|---|---|
| Color | Maroon |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Color Family | Red |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Very Fine |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Substrate | All Metal |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Number | 7447 PRO |