
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 3000 3M™ Fin.esse-it™ Refining Disc, 20/Carton 80 ea/Case
- Item Code: 048011-64975
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Finesse-it™ Refining Disc 3000 features extra-fast cutting silicon carbide to quickly refine sand scratches left by previous 1200/1500 grade paint leveling steps. These versatile discs are ideal for large area refining/repair. Can be run without water in the pre-buff step.
ORDER IN MULTIPLES of 80
Features
Back To Top- Silicon carbide mineral works fast and produces a smooth finish
- Versatile disc can be run wet or dry on paint, clear coat, primer, gel coat and metal
- Nonwoven web is less prone to loading and helps improve the life of the disc
- Flat abrasive surface works fast to refine sand scratches
- Designed for medium to large area applications
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Grade | Fine |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Color | Purple |
| For Use On | All Metals |
| Max OPM | 12000 none |
| Color Family | Purple |
| Maximum Speed | 7000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Form | Disc |
| Form Type | Disc |