
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH 3000 3M™ Fin.esse-it™ Refining Disc, 20/Carton 160 ea/Case
- Item Code: 048011-64976
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Finesse-it™ Refining Disc 3000 features extra-fast cutting silicon carbide to quickly refine sand scratches left by previous 1200/1500 grade paint leveling steps. These versatile discs are ideal for large area refining/repair. Can be run without water in the pre-buff step.
ORDER IN MULTIPLES of 160
Features
Back To Top- Silicon carbide mineral works fast and produces a smooth finish
- Versatile disc can be run wet or dry on paint, clear coat, primer, gel coat and metal
- Nonwoven web is less prone to loading and helps improve the life of the disc
- Flat abrasive surface works fast to refine sand scratches
- Designed for medium to large area applications
Tech Specs
Back To Top| Max OPM | 15000 none |
|---|---|
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Color | Purple |
| Color Family | Purple |
| Product Form | Disc |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |