
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER16 x 3/4 Inch Hex Nut 2 Inch Coolant Fed Straight Shank Holder
- Item Code: 04802-C
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
ER straight shank collet chucks handle a wide range of machining jobs without having to buy new tool holders. Simply choose the right size collet for the job, set tool depth, and tighten the collet nut to proper torque using a torque wrench and tightening fixure.
Use "Power Coat" nuts to increase the holding power and safety of your tool holders. High holding power extends cutting tool life and improves surface finish.
Features
Back To Top- Seals up to 1,500 psi
- 0.0001" runout from shank to pocket
- PowerCOAT coolant nut included
Tech Specs
Back To Top| Brand | Techniks |
|---|---|
| Gage Length (in) | 0.916 |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 28 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.41" |
| Collet Series | ER16 |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.26 |
| Overall Length (in) | N/A |
| Taper | 3/4" Straight Shank |
| Type | SS Collet Chuck Extension |
| Balanced to | N/A |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.102 |
| Overall Diameter (mm) | 19.05 |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 10.5mm |
| Overall Length (mm) | N/A |
| Style | Single Ended |
| Lock Nut Diameter (mm) | 32 |
| Overall Diameter (in) | 0.75 |
| Gage Length (mm) | 23.266 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Material | 8620 Steel |
| Unit of Tool | Metric or Inch |