
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER11 x 3/4 Inch, 4.0 Inch Coolant Double-Ended Straight Shank Collet Chuck
- Item Code: 04803-DE
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chucks are made with precision to achieve T.I.R. of 0.0001" or less. The Double-Ended holder fits CNC Swiss Style Machines. The Wrench Flats extend the full length of the shank.
Features
Back To Top- 0.0001" runout from shank to pocket
- Wrench flats extend full length of shank
- Works with ER Mini nuts
Tech Specs
Back To Top| Brand | Techniks |
|---|---|
| Gage Length (in) | 0.472 |
| Material | 8620 Steel |
| Overall Diameter (in) | 0.75 |
| Balanced to | N/A |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.28" |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 7.1mm |
| Lock Nut Diameter (mm) | 19.1 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 0.748 |
| Overall Length (in) | N/A |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Gage Length (mm) | 12 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Lock Nut Diameter (in) | 0.75 |
| Overall Length (mm) | N/A |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Overall Diameter (mm) | 19.05 |
| Taper | 3/4" Straight Shank |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 19 |
| Collet Series | ER11 |
| Style | Double Ended |
| Type | SS Collet Chuck |