
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER20 x 1 Inch Hex Nut 4 Inch Coolant Fed Straight Shank Holder
- Item Code: 04806-C
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
ER straight shank collet chucks handle a wide range of machining jobs without having to buy new tool holders. Simply choose the right size collet for the job, set tool depth, and tighten the collet nut to proper torque using a torque wrench and tightening fixure.
Use "Power Coat" nuts to increase the holding power and safety of your tool holders. High holding power extends cutting tool life and improves surface finish.
Features
Back To Top- Seals up to 1,500 psi
- 0.0001" runout from shank to pocket
- PowerCOAT coolant nut included
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (in) | 1.07 |
|---|---|
| Taper | 1.0" Straight Shank |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.339 |
| Overall Diameter (in) | 1 |
| Overall Length (in) | N/A |
| Type | SS Collet Chuck Extension |
| Unit of Tool | Metric or Inch |
| Balanced to | N/A |
| Collet Series | ER20 |
| Overall Diameter (mm) | 25.4 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Lock Nut Diameter (mm) | 35.1 |
| Overall Length (mm) | N/A |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 34 |
| Material | 8620 Steel |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.55" |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Brand | Techniks |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 14mm |
| Gage Length (mm) | 27.178 |
| Style | Single Ended |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.38 |