
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
ER20 x 1/2 Inch Mini-Nut ER Straight Shank Extension
- Item Code: 04892
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
Techniks Collet Chuck Extensions are made with precision to achieve T.I.R. of 0.0001" or less.
Features
Back To Top- Collet pocket T.I.R. 0.0001"
- All surfaces precision ground
- PowerCOAT Nut included
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (mm) | 40 |
|---|---|
| Overall Length (in) | 7.87 |
| Overall Length (mm) | 199.9 |
| Capacity Range (in) | 0.019" - 0.55" |
| Lock Nut Diameter (in) | 1.38 |
| Brand | Techniks |
| Capacity Range (mm) | 0.5 - 14mm |
| Material | 8620 Steel |
| Balanced to | N/A |
| Body Diameter-Workpiece Side (mm) | 34 |
| Overall Diameter (mm) | 12.7 |
| Overall Diameter (in) | 0.5 |
| Body Diameter-Workpiece Side (in) | 1.339 |
| Lock Nut Diameter (mm) | 35.1 |
| Style | Single Ended |
| Type | SS Collet Chuck Extension |
| Collet Series | ER20 |
| Gage Length-Face Contact (in) | N/A |
| Taper | 1/2" Straight Shank |
| Gage Length (in) | 1.575 |
| Gage Length-Face Contact (mm) | N/A |
| Unit of Tool | Metric or Inch |