
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/64 (.1719) HSS Bright Finish 118 Deg. Spiral Flute Standard Point Taper Length Drill
- Item Code: 051011
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R51 taper length drill bits are available in an extensive range of fractional sizes from 1/64 inch up to 1?3/4 inches; 87 diameters in total. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, giving cleaner, more accurate holes, whilst the conventional 118 degree point provides strength and easy re-grinding. Manufactured from High Speed Steel, the tools are suitable for drilling a variety of materials including steel, stainless steel and aluminum. R51 taper length series drills are recommended for drilling deeper holes and in applications where increased reach is required.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Fractional Size | 11/64" |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 4.37 mm |
| Overall Length Metric | 146.05 mm |
| Series | R51 |
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Shank Type | Straight |
| Decimal Size | 0.1719" |
| Flute Length | 4-1/8" |
| Overall Length Decimal | 5.7500" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118 Deg. |