
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/16 in. (.8125) HSS Bright Finish 118? Standard Point Series R51 Taper Length Drill
- Item Code: 051052
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R51 taper length drill bits are available in an extensive range of fractional sizes from 1/64 inch up to 1?3/4 inches; 87 diameters in total. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, giving cleaner, more accurate holes, whilst the conventional 118 degree point provides strength and easy re-grinding. Manufactured from High Speed Steel, the tools are suitable for drilling a variety of materials including steel, stainless steel and aluminum. R51 taper length series drills are recommended for drilling deeper holes and in applications where increased reach is required.
Features
Back To Top- Steam Oxide improves chip flow in soft or non-ferrous materials
- Longer flute and Overall length for depth and reach
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Point Angle | 118 Deg. |
| Series | R51 |
| Fractional Size | 13/16" |
| Overall Length Decimal | 10.0000" |
| Overall Length Fractional | 10" |
| Product Category | Cutting Tools |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Type | Taper Length Drill Bit |
| Metric Size | 20.64 mm |
| Overall Length Metric | 254.00 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.8125" |
| Flute Length | 6-1/8" |