
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 80 YF-weight 777F 500X Die 3M™ PSA Cloth Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051111-50168
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ PSA Cloth Disc 777F provides the durability needed for moderate stock removal to finishing of your workpiece. 3M ceramic aluminum oxide grain blend is designed for exceptional durability and cutting efficiency.
ORDER IN MULTIPLES of 1250
Features
Back To Top- Pressure sensitive adhesive backing sticks easily to backup pad and removes cleanly
- Ceramic aluminum oxide grain blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability
- Heavyweight cloth backing supports high-pressure, tough applications
- Grinding aid reduces running temperatures when used on exotic metals such as stainless steel
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
Tech Specs
Back To Top| Application | Surface Preparation, Deburring, Grinding, Finishing |
|---|---|
| Equipment - Machines | Bench Top Motors |
| For Use On | Titanium/Zirconium |
| Coat Type | Closed Coat |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Grit | 80 |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 777F |
| 3M Brand | 3M™ |
| Color Family | Orange |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Color | Orange |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Substrate | Carbon Steel |
| Backing Weight | YF Weight |
| Attachment Type | PSA |