
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. x NH 30 Micron 268L 100N Die 3M™ MicroFinishing PSA Film Disc, 100/Bag 2000 ea/Case
- Item Code: 051111-54505
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Microfinishing PSA Film Disc 268L features micron-graded aluminum oxide mineral, which is bonded to a durable polyester film backing, to produce a fast cut-rate and uniform finish on wood, solid surface composites, metals, plastic and fiberglass.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- Tear resistant disc withstands heavy usage, prolonging abrasive service life
- Fast-cutting aluminum oxide mineral provides a uniform finish
- Pressure Sensitive Adhesive (PSA) backing for easy attachment to abrasive tools
- May be run wet to reduce loading and airborne residue
- May be used on a variety of substrates, including metals, hardwoods and softwoods
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Green |
|---|---|
| Substrate | Paint |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Product Number | 268L |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Material | Polyester Film |
| Hole Configuration | 100N |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Type | D |
| Overall Diameter Decimal | 1.0 in |
| Micron Grade | 30 ?m |
| Overall Diameter Metric | 25.4 mm |
| 3M Brand | 3M™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Form | Disc |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Green |