
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH A5 268XA 300V Die 3M™ Trizact™ PSA Film Disc, 50/Bag 250 ea/Case
- Item Code: 051111-54613
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Equipped with a waterproof polyester backing and proprietary 3M microreplication technology, 3M™ Trizact™ PSA Film Disc 268XA is specially designed for polishing and finishing applications.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Color-coded by grade to help identify steps during multi-step sequences
- Features 3M microreplicated technology for a fast, sustained cut and consistent finish
- Pressure-sensitive adhesive (PSA) provides swift and easy disc to tool attachment
- Water-resistant polyester backing means disc may be run wet or dry
- Great for polishing and finishing on a variety of substrates, from glass to acrylic
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Orange |
|---|---|
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders, Disc Sanders |
| Product Key | 268XA |
| Attachment Type | PSA |
| Product Number | 268XA |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Substrate | Solid Surface |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Orange |
| Hole Configuration | 300V |
| Backing Material | Film |
| Micron Grade | A5 |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Thickness | 3.0 mil |