
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/2 Inch, 5/16-24 External, Disc Pad 02700, 5 per case
- Item Code: 051111-55764
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Disc Pad securely holds a 3M™ Hookit sanding or finishing disc or 3M™ Finesse-it™ buffing pad for use with a hand-held sanding tool such as a rotary, orbital, or random orbital sander. The 45 degree tapered edge provides flexibility and allows the sanded area to be feather-edged or more easily blended.
Features
Back To Top- J hooks securely hold a 3M„¢ Hookit„¢ disc or 3M„¢ Finesse-it„¢ buffing pad
- For use with a random orbital sander, rotary sander, or right angle grinder
- 3M„¢ Hookit„¢ system provides easy removal and re-use
- 45 degree tapered edge provides some flexibility for feather-edging and blending
Tech Specs
Back To Top| Max OPM | 15000 |
|---|---|
| Thickness(metric) | 12.7 mm |
| Color | Yellow |
| Front Color | Black |
| Thickness | 0.5 Inch |
| Attachment Type | Hookit |
| Equipment Machines | Disc Sanders |
| Form Type | Molded |
| Series | Hookit |
| Shape | 45 Degree |
| Size | 76mm |
| Thread Size | 5/16-24 EXT |
| Diameter | 3 Inch |
| Hook Type | 2 |
| Max RPM | 15000 |
| Brand | 3M |
| Diameter(metric) | 76.2 mm |