
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x NH 320 Grit 481W 3M™ Wetordry™ Cloth Disc, 25/Carton 100 ea/Case
- Item Code: 051111-55838
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Wetordry™ Cloth Disc 481W was designed to help operators finish metal surfaces, as well as prep them for paint. Wetordry™ cloth may be run wet or dry and helps rid your workpiece of unwanted coatings and corrosion.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Fast-cutting silicon carbide mineral leaves a consistent scratch pattern while reducing the need for heavy manual pressure
- May be used for paint prep
- Sands a variety of substrates, from metals to hardwoods
- Water-resistant polyester backing means cloth may be run wet or dry
- A good alternative for compounds and lubricants
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Polishing |
|---|---|
| Capabilities | Surface Preparation |
| Backing Material | Cloth |
| Product Form | Disc |
| Color | Black |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Grit | 320 |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color Family | Black |
| Product Number | 481W |
| 3M Brand | Wetordry™ |
| Backing Weight | YF Weight |