
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 Inch x 1/4 Inch x 7/8 Inch, Depressed Center Wheel, 36 Grade, 10 per inner 40 per case
- Item Code: 051111-55992
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Green Corps™ Type 27 Depressed Center Wheel is a grinding wheel designed for heavy stock removal on most materials, including ferrous metals, stainless steels, alloy steels and cast iron.
Features
Back To Top- Designed for grinding and stock removal
- May be used on a variety of substrates, from ferrous metals to stainless steel
- 3M„¢ ceramic abrasive grain cuts fast and helps prolong abrasive life
- Use with tools and accessories that match Type 27 wheels
- For safety, always use with an approved guard
Tech Specs
Back To Top| Bonding Type | Resin |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 0.875 Inch |
| Center Hole Diameter(metric) | 22.23 mm |
| Diameter(metric) | 115 mm |
| Thickness(metric) | 6 mm |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Depressed Center Grinding Wheel |
| Max RPM | 13300 |
| Color | Green |
| Diameter | 4.5 Inch |
| Grade | 36 |
| Max Speed | 80 |
| Mineral Type | Ceramic |
| Form Type | Type 27 |
| Product Form | Wheel |
| Series | Green Corps |
| Thickenss | 0.25 Inch |
| Wheel Type | Type 27 |
| Equipment Machines | Right Angle Grinders |