
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P600 A-weight 216U 500FH Die D/F 5HL 3M™ Hookit™ Paper Disc, 100/Pac 500 ea/Case
- Item Code: 051111-60813
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Gold Paper Disc 216U is constructed of aluminum oxide on a light-weight paper backing and is suitable for finishing applications with a random orbital sander on wood as well as primer, paint, sealers, topcoats, fiberglass, and plastics. Open coat construction and a load-resistant coating help prevent clogging of the disc to optimize cut and prolong disc life.
ORDER IN MULTIPLES of 1500
Features
Back To Top- 3M™ Hookit™ discs are easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- Open coat helps to reduce loading
- Light A-weight paper backing is suitable for finishing
- Load-resistant coating prevents clogging to optimize cut and disc life
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | A Weight |
|---|---|
| Color | Gold |
| Grit | P600 |
| Substrate | Paint |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Open Coat |
| For Use On | Paint |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Hole Configuration | 500FH |
| Product Form | Disc |
| Application | Finishing, Sanding |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Color Family | Yellow |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | 5.0 |
| Product Number | 216U |
| Vacuum Support | Yes |
| Backing Material | Paper |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |